به گزارش پایگاه خبری اخباربانک، بانک کشاورزی از دیرباز پیش ران قطار توسعه و موتور محرک بخش کشاورزی و تولید غذا در کشور است و به خوبی توانسته است در قامت یک بانک متخصص، مردمی و کارآمد از عهده این رسالت مهم برآید.

بانک کشاورزی یکی از بانک‌های تخصصی کشور و مورد تایید بانک مرکزی  ایران است که ماموریت آن، حمایت از بخش کشاورزی و زیر بخش‌های آن است. بانك كشاورزي در بيست و يكم خرداد سال ۱۳۱۲ تاسيس شد. اين بانك هم‌اكنون با پشتوانة هشتاد و سه سال‌ تجربه خدمت‌رساني به عنوان يك بانك پيشرو در زمينه ارائه خدمات بانكي به همه مردم در سراسر كشور در حال خدمت رسانی است.

در برخی دوره های زمانی نام بانک دستخوش تحولاتی شده و در برخی مواقع نیز اساس نامه و ماموریت های آن نیز در راستای تامین مالی بخش کشاورزی و زیر بخشهای آن به عنوان یکی از زیر بخش‌های اثرگذار بر اقتصاد کشور و موتور مولد تولید که منجر به رشد اقتصادی می گردد تغییر یا تکمیل شده است. این بانک به منظور حفظ خوداتکایی از اوایل دهه ۷۰ هجری شمسی با حضور موثر در مراکز پولی و مالی کشور و توسعه خدمات شعب شهری خود تلاش كرده است تا از منابع موجود در مراکز تجاری نیز به نفع توسعه بخش کشاورزی بهره جوید.

بانک کشاورزی در 21 خردادماه سال 1312 تاسیس شد و اکنون به سن 90 سالگی رسیده است. این بانک را طی این سالیان متمادی باید ستون اصلی تامین نقدینگی برای کشاورزان کشور تلقی کرد و به رغم تعیین تکلیف شورای پول و اعتبار برای سایر بانک ها جهت تامین نقدینگی و اعطای وام به کشاورزان ولی از آنجا که این تکلیف توسط سایر بانک های تجاری به طور کامل و بخوبی انجام نشده؛ عملا بانک کشاورزی جُور سایر بانک ها را نیز کشیده و بخش عمده ای از نقدینگی خود را برای پروژه های مختلف و برنامه های توسعه ای وزارت جهادکشاورزی اختصاص داده است.

به واقع آغاز هر پروژه عمده و بزرگ کشاورزی در دولت های مختلف با اتکا به تامین نقدینگی آن توسط بانک کشاورزی بوده است. به طور نمونه در دولت های اخیر پروژه هایی مانند الگوی کشت، کشت قراردادی، پرورش ماهی در قفس، توسعه گلخانه ها و حتی تامین نقدینگی برای خریدهای تضمینی گندم و سایر محصولات با اتکا به تامین اعتبار و نقدینگی توسط بانک کشاورزی صورت گرفته است.

در عمل بانک کشاورزی به عنوان یک بانک تخصصی و با تجربه فراوان پا به پای توسعه و مدرنیزه کردن کشاورزی حضوری فعال و تاثیرگذار داشته است.

بانک کشاورزی طی ۹۰ سال حیات اثرگذار خود، با هدف تقویت بنیان‌ بازار محصولات کشاورزی و ارتقای زنجیره ارزش محصولات غذایی از مزرعه تا سفره، اقدامات حمایتی متعددی را انجام داده است و این حقیقت که ایجاد، تقویت و حمایت از زنجیره تولید محصولات کشاورزی، موجب افزایش ارزش افزوده، کاهش هزینه تمام شده، رشد کیفیت محصولات و نهایتا رونق اقتصادی جامعه می شود، انگیزه اصلی سیاست گذاران، مدیران و کارکنان این بانک برای تقویت توان حمایتی بانک از طریق توسعه، نوآوری، ارتقا و تکمیل سبد خدمات بانکی به منظور جلب رضایت مشتریان و افزایش سهم از بازار بوده است.

پرداخت انواع تسهیلات برای رونق کسب و کارهای دانش بنیان، مکانیزه و روزآمد در بخش کشاورزی و صنایع وابسته از فعالیت های تولیدی در سطح مزرعه تا فرآوری محصولات، تاکید بر حفظ محیط زیست و مدیریت منابع آب، خاک و انرژی در روند تولید با حمایت از کشت های گلخانه ای و روش های نوین آبیاری، احداث سردخانه و تأمین ماشین آلات مورد نیاز، حمایت از تولیدات استاندارد و صادرات محور و پرداخت تسهیلات به صادرکنندگان، برگزاری چند دوره «استارت آپ» برای معرفی کسب و کارهای دانش بنیان در بخش کشاورزی و ترغیب سرمایه گذاران، تشویق استفاده از نهاده های استاندارد و تایید شده نظیر بذور گواهی شده، عاملیت خرید تضمینی محصولات استراتژیک به ویژه گندم و ایجاد سامانه جامع خرید تضمینی گندم، حمایت از ایجاد بازارهای بورس کالایی، پرداخت تسهیلات برای توسعه کشت‌های قراردادی، ایجاد سامانه الکترونیکی بازارگاه نهاده های کشاورزی با هدف سهولت و سرعت تامین نهاده ها برای دامداران و حذف واسطه گری، بیمه محصولات و تاسیسات کشاورزی و … تنها بخشی از تلاش ها و اقدامات بانک کشاورزی برای تبدیل کشاورزی معیشتی به کشاورزی تجاری و پایدار طی ۹ دهه خدمت رسانی بوده است.

بی شک، کارنامه ی درخشان و پربار بانک کشاورزی، برخاسته از ۹۰ سال خدمت خالصانه و تعهد صادقانه به فعالان بخش کشاورزی است و ارزشمند ترین مدال افتخار این بانک، لبخند رضایتی است که بر چهره ی کشاورزان پرتلاش نشانده است؛ این سفر ۹۰ ساله، مملو ازکوشش های شبانه روزی برای تامین مالی زنجیره ارزش محصولات کشاورزی و تحکیم پایه های امنیت غذایی کشور بوده و این رسالت مهم و وظیفه مقدس، همچنان به قوت خود باقی خواهد ماند.

در فرآیند تأمین اعتبار بخش کشاورزی در ایران، بانک کشاورزی اهمیت ویژه‌ای داشته و بخش عمده تسهیلات و سرمایه در گردش فعالان و دست‌اندرکاران بخش کشاورزی و دام و طیور کشور توسط این بانک کاملاً تخصصی تأمین می‌گردد.
همواره اعطای اعتبارات بانک کشاورزی در کوتاه‌ مدت بر اشتغال و در دراز مدت بر سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی کشور، تأثیر مثبت داشته است.

بانک کشاورزی در راستای وظیفه اصلی حمایت از تولیدکنندگان در بخش کشاورزی، هرساله تسهیلات قابل ‌توجهی را برای حمایت از تولید محصولات اساسی و استراتژیک زراعی پرداخت می‌نماید.

تاریخچه و مراحل تاسیس بانک
۱- بانك فلاحتي و صنعتي(۱۳۱۲)
پيشنهاد تأسيس بانك فلاحتي و صنعتي ايران به هيئت وزيران
تدوين قانون اجازه تأسيس بانك فلاحتي و صنعتي توسط هيئت وزيران و تصويب نهايي آن توسط مجلس شوراي ملي
آغاز به كار بانك فلاحتي و صنعتي در تاريخ ۲۵/۴/۱۳۱۲
تشكيل نخستين مجمع عمومي بانك فلاحتي و صنعتي

۲- بانك كشاورزي و پيشه و هنر(۱۳۱۸)
تغيير اساسنامه بانك در اواخر سال ۱۳۱۸
تغيير نام بانك فلاحتي و صنعتي به بانك كشاورزي و پيشه و هنر

۳- بانك كشاورزي ايران (۱۳۳۲)
تغيير نام بانك كشاورزي و پيشه و هنر به بانك كشاورزي ايران
احداث ساختمان مركزي سابق بانك طي مدت ۳ سال توسط مهندسان ايراني
آغاز به كار بانك فلاحتي و صنعتي در تاريخ ۲۵/۴/۱۳۱۲

۴- بانك اعتبارات كشاورزي و عمران و روستايي ايران (۱۳۴۲)
تغيير نام بانك كشاورزي ايران به بانك اعتبارات كشاورزي و عمران روستايي ايران
تغيير نام بانك اعتبارات كشاورزي و عمران روستايي به بانك كشاورزي در سال ۱۳۴۵
تأسيس صندوق توسعه كشاورزي ايران درسال ۱۳۴۵

۵- بانك تعاون كشاورزي ايران (۱۳۴۸)
تصويب قانون تشكيل بانك تعاون كشاورزي ايران
تغيير نام بانك كشاورزي ايران به بانك تعاون كشاورزي ايران
تغيير نام صندوق توسعه كشاورزي ايران به بانك توسعه كشاورزي ايران

۶-بانك كشاورزي ايران (۱۳۵۸)
ادغام دو بانك تعاون كشاورزي ايران و بانك توسعه كشاورزي
بانک کشاورزی بی‌تردید نقش و سهم بالایی و حساسی در تقویت امنیت غذایی ایران و حفظ و تقویت زنجیره تولید کالاها و محصولات کشاورزی دارد و از این جهت ضرورت دارد تا دولت و مجلس در حمایت از این بانک و به ویژه کمک به بهبود سرمایه آن سنگ تمام بگذارند.
 

​  

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *