۲۴ سال از شروع فعالیت شرکت توسن یکی از شناخته‌شده‌ترین نام‌ها در صنعت نرم‌افزار بانکی ایران می‌گذرد. مجموعه توسن ۲۴ امین سالگرد خود را با شعار «بیایید با هم ایران را به جای بهتری برای کار و زندگی تبدیل کنیم» برگزار کرد.

شرکت توسعه سامانه‌های نرم افزاری نگین (توسن) در سال ۱۳۷۸ با هدف ایجاد بستری مستقل و بومی جهت طراحی و تولید محصولات و راهکارهای نوین در عرصه‌های مختلف فناوری اطلاعات کشور مانند بانکداری و دولت الکترونیک، تأسیس و تا سال ۱۳۸۷ تحت عنوان «کیش وِیر» و پس از آن با نام توسن به ارائه خدمات متنوع فناوری اطلاعات در صنعت بانکداری کشور و ارگان‌های دولتی پرداخته است. ماموریت توسن در این سال‌ها همواره کاربردی‌تر کردن فناوری‌های نوین برای توسعه جامعه دیجیتال بوده است.

راهکارهای توسن در بسیاری از پروژه‌های مهم و راهبردی ملی، مانند پروژه سبد کالا مورد استفاده قرار گرفته ‌است. از دیگر محصولات توسن به سیستم جامع بانکداری متمرکز «بنکو»، جت وی «موبایل بانک فرایند محور»، فرانگین نسل دوم بانکداری متمرکز و سامانه یکپارچه پرداخت الکترونیک (سیپا) می‌توان اشاره کرد. راهکارهای توسن در بیش از ۵۰ بانک‌ خصوصی و دولتی، مؤسسات مالی و اعتباری کشور عملیاتی شده و در حال بهره‌برداری هستند. عملکرد موفق در ارائه خدمات در داخل کشور، منجر به تسری آوازه توسن به فراتر از مرزهای ایران‌زمین شده و در حال حاضر توسن در عرصه‌های بین‌المللی نیز مشغول به ارائه راهکارهای مشابه است.

شرکت توسعه سامانه‌های نرم‌افزاری نگین (توسن) بزرگ‌ترین شرکت در گروه توسن است. گروه توسن نیز جزو ۲۴ شرکت‌ تحت مالکیت شرکت سرمایه‌گذاران فناوران تک‌وِست است و در حال حاضر بیش از ۸۰۰ نفر پرسنل و کارشناس فنی، با تخصص‌های متنوعی در راستای خلق ارزش در توسن مشغول به فعالیت هستند.

توسن در طی این سال‌ها بیش از ۵۰ محصول در ۱۱ حوزه بانکداری، بانکداری باز، بانکداری مجازی، کارت و پرداخت، دولت الکترونیک، هویت دیجیتال، هوش مصنوعی و…ارائه داده است.

شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ توسن (گروه توسن) به‌منظور ارائه خدمات متمرکز در یک حوزه تخصصی و همچنین کاهش Time to Market و افزایش سرعت پاسخ به درخواست‌های مشتریان در حوزه‌هایی نظیر سخت‌افزار، هوشمندی کسب‌وکار، مراکز داده، مدیریت ریسک، راهکارهای کیف پول الکترونیک و… مشغول به فعالیت هستند؛ به‌جز گروه توسن، ارائه خدمات متنوعی نیز از کانال شبکه همکاران تجاری توسن امکان‌پذیر است.

ذی‌نفعان: بیش‌ از ۲۷ میلیون نفر ایرانیکارکنان: بیش از ۸۰۰ نیروی متخصصحضور بین‌المللی توسن: در بیش از شش کشورمیزان استفاده خودپردازهای کشور از نرم‌افزار توسن: ۳۷ درصدظرفیت عملکرد سامانه‌های توسن: بیش از ۱۰۰۰ تراکنش در ثانیه
میزان استفاده سیستم بانکی کشور از محصولات توسن: ۶۴ درصدآخرین رتبه گروهMI-100: رتبه ۱۶۰ متوسط زمان همکاری توسن با بانک‌های کشور: ۱۸ سالمشتریان: بیش از ۵۰ بانک، موسسه مالی و اعتباری و نهاد دولتی و ۶۰۰۰ شعبهمیزان استفاده بانک‌های کشور از نرم افزار Core Banking:
۴۵ درصد خدمات و محصولات: بیش از ۵۰ خدمت و محصول در حوزه فناوری بانکی و مالیتعداد بانک‌های خارج از کشور از Core Banking توسن:
۳ بانک توسن در یک نگاه

همچنین توسن در ۲۴ شهریورماه ۱۴۰۰ روی تابلوی بورس عرضه اولیه شد و بیش از دو میلیون سهام‌دار ثبت‌نام و خرید سهام کردند.

توسن افتخارات متعددی در کارنامه خود دارد برای مثال در سال ۱۳۹۹ از معاون ریاست جمهوری، تندیس صادرکننده نمونه در بخش فناوری را دریافت کرده است.

استراتژی پنج سال گذشته توسن متکی بر چند محور بوده است؛ یکی اینکه تمام راهکارهایی که تولید می‌کنند، بر مبنای BPMS و متکی بر Bank as a Platform و همچنین دارای Open API باشند. در پنج سال اخیر روی این سه محور تمرکز زیادی وجود داشته تا هر سرویسی که ارائه می‌شود از سوی این شرکت، بتواند به BPMS متصل شود. BPMS همان موتور فرایندی توسن است که ما به آن TSB+ می‌گویند.

راه پرداخت – رسانه فناوری‌های مالی ایران

​راه پرداخت Read More 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *