به گزارش ایسنا، روند ریزش بازار مسکن در شهر جدید پردیس که از اوایل ماه جاری آغاز شده ادامه پیدا کرده است. آن‌طور که واسطه‌های ملکی می‌گویند همین دیروز قیمت‌ها حدود ۱۰۰ میلیون تومان نسبت به پریروز کاهش یافته است. برخی معتقدند این روند کاهشی می‌تواند نرخ‌های پیشنهادی را به قبل از گرانی‌ها در آذرماه سال  قبل برساند.

بازار مسکن در شهرهای جدید اطراف تهران به شدت از نرخ ارز تبعیت می‌کند. بورس‌بازی و سفته‌بازی، مشخصه‌ی دیگر بازار مسکن در شهرهای پردیس و پرند است؛ بنابراین با هر نوع تغییر در شاخص‌های کلان اقتصادی، بازار مسکن در شهرهای مذکور دچار تلاطم می‌شود. در حال حاضر بخت با دلالان یار نیست و مرتبا شاهد کاهش نرخ‌های اعلامی هستند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد پس از ریزش تا ۸۰۰ میلیون تومانی قیمت آپارتمان در پردیس که از اوایل ماه جاری رقم خورده، نرخ‌ها بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان دیگر کاهش یافته است. این کاهش قیمت‌ها پس از آن اتفاق افتاد که نرخ‌ها در بازارهای ارز، طلا، خودرو و البته بازار مسکن شهر تهران افت کرد و امیدواری‌ها نسبت به شرایط اقتصاد کلان افزایش یافت.
در روزهای اخیر نیز شرکت عمران شهر جدید پردیس هزینه نقل و انتقال مسکن مهر را که تا حدود ۴۲ میلیون تومان رسیده بود را حذف کرد. این موضوع نیز در افت قیمت آپارتمان تاثیرگذار بوده اما مشاوران املاک، عامل اصلی رکود و کاهش قیمت‌ها را اثرپذیری از شرایط اقتصادی می‌دانند.

خرید و فروش آپارتمان در پردیس بر اساس قیمت هر متر مربع لحاظ نمی‌شود بلکه آن‌چه اهمیت دارد میزان پیشرفت پروژه‌های مسکونی، زیرساخت‌ها و خدمات محله‌ای فازهای مختلف است. در فاز ۱۱ تمامی  متراژها ۸۶.۵ متر مربع است و متراژهای ۹۰ یا ۸۹ متر که بعضا از سوی دلالان عنوان می‌شود صحت ندارد. در فاز ۵ آپارتمان‌ها عموما ۸۲ و ۹۲ متر هستند. فاز ۹ جدید و قدیم متراژها ۷۵ متر است. در فاز ۸ نیز آپارتمان‌هایی با متراژهای ۹۴، ۹۷، ۹۹، ۱۰۰، ۱۰۵، ۱۰۶ و ۱۲۱ متر وجود دارد.

بررسی‌ها از آخرین قیمت‌های مسکن مهر در شهر جدید پردیس نشان می‌دهد که نرخ واحدهای آماده‌ی سکونت در فاز ۹ جدید و قدیم به  کمتر از دو میلیارد تومان رسیده است. در فاز ۹ خدمات زیرساخت‌ها، خدمات و دسترسی‌ها هنوز تکمیل نشده است.

در فاز ۸ نیز که قیمت‌ها بر اساس موقعیت و امکانات متفاوت است اما بنا به گفته‌ی مشاوران املاک نسبت به دو هفته قبل شاهد کاهش تا ۳۰۰ میلیون تومانی قیمت آپارتمان‌های مهر در این فاز هستیم.

در این گزارش می‌توانید جدول قیمت‌های پیشنهادی مسکن شهر جدید پردیس در روز ۹ خرداد ۱۴۰۲ و مقایسه‌ی آن با امروز را مشاهده کنید.

هفت دستگاه و ارگان شامل اداره صمت، فرمانداری، راه و شهرسازی، نیروی انتظامی، تعزیرات و شهرداری تهران از روز دوم خردادماه ۱۴۰۲ روند شناسایی دفاتر املاک متخلف و فاقد مجوز در شهر جدید پردیس را آغاز کرده‌اند که این روند هم‌چنان ادامه دارد.

از ۸۴ هزار واحد مسکن مهر شهر جدید پردیس تا کنون ۵۵ هزار واحد تحویل شده و مردم به تدریج در حال سکونت هستند، ۲۹ هزار واحد نیز باقی مانده که بنا به گفته‌ی خلیل محبت‌خواه ـ سرپرست شرکت عمران شهر جدید پردیس قطعا تا پایان سال تکمیل و تحویل متقاضیان می‌شود.

در روزهای اخیر طرح تعیین قیمت منصفانه برای مسکن از مواردی است که در قالب طرح ساماندهی بازار مسکن و اجاره بها به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. قرار شده وزارت راه و شهرسازی با همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری و وزارت کشور سامانه‌ای را ایجاد کنند تا سقف و کف قیمت املاک در مناطق بر اساس معاملاتی که صورت می‌گیرد اعلام شود. با اجرای این طرح از قیمت‌سازی توسط سفته‌بازان و سوداگران جلوگیری می‌شود. زیرساخت این موضوع با استفاده از فناوری اطلاعات و ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد می‌شود.

​  

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *