دومین رویداد تجربه‌محور هوش مصنوعی در صنعت توسط کارگزاری مفید با پنلی با عنوان «تأثیر چت‌جی‌پی‌تی و فناوری‌های مرتبط بر آینده کسب‌وکارها» برگزار شد.

محمدحسین رهبان شریف عضو هیئت‌علمی دانشگاه شریف، سهیل مقدم معاونت فناوری دیجی‌کالا، زینب برزگر عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران و علی زارع راهبر تیم داده و هوش مصنوعی کارگزاری مفید، مهمانان  و محمد شکوهی دانشمند ارشد مایکروسافت، میزبان این نشست تخصصی بودند و از کارکردهای هوش مصنوعی و آسیب‌های آن صحبت کردند.

پیش‌بینی‌های تلفیق هوش مصنوعی و صنایع

بنا بر گفته‌های مدیر پنل، تمام اعضای این نشست بر اینکه حوزه هوش مصنوعی هنوز متخصصی که از فردای آن آگاه باشند ندارد، اتفاق‌نظر دارند. در همین راستا  در جریان این نشست نظرسنجی آنلاینی برگزار شد که در آن از حضار در همایش درباره تأثیر هوش مصنوعی بر صنایع پرسیده شد. 41 درصد شرکت‌کنندگان معتقد بودند که بیشترین تأثیر بر حوزه آموزشی است و  صنعت مالی با 13.3 درصد، هنر با 12.8، سرگرمی با 12.3 درصد، سلامت با 9.7، تولید با 6.2 درصد، خرده‌فروشی با 2.6 درصد و حمل‌ونقل با 2.1 درصد در  مراتب بعدی قرار دارند.

دانشی کاذب به‌نام چت‌جی‌پی‌تی

به گفته برزگر عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، حوزه پزشکی به‌عنوان  حوزه‌ای که  وابسته به‌سلامت و جان انسان، همیشه با کمبود دیتا مواجه بوده است. حالا هوش مصنوعی به تولید تصویر کمک کرده است. از نگاه او، صنعت و حوزه آکادمیک در آینده‌ای نه‌چندان دور، ممکن است حتی مسیر تشخیص پزشکی را هوش صنعتی مولد تغییر دهد.

او می‌گوید: «خروجی هوش مصنوعی هم در بخش صنعت و هم بخش آکادمیک مشهود است. تنها چالش و مخاطره قابل اتکا بودن آن و انحراف مسیر درمان است.» مدیر پنل خطاب به او تصریح کرد که این تصاویر هنوز فعلاً قابل‌اتکا نیستند.

برزگر توضیح داد که حوزه پزشکی به تطابق تصاویر نیاز دارد و تصاویر هوش مصنوعی می‌تواند مرجع انسان‌های سالم برای شناسایی بیماری‌ها باشد. او معتقد است؛ هوش مصنوعی دانشجویانی بدون عمق و قدرت حل مسئله را تربیت‌کرده است. افراد دیگر تفکر نمی‌کنند و  چت‌جی‌پی‌تی به اولین راه‌حل افراد تبدیل شده است. به‌کارگیری چت‌جی‌پی‌تی در حوزه یادگیری مؤثر است؛ اما باید مراقب ازبین‌نرفتن قوه تفکر  بود.

هوش مصنوعی هزینه‌های دیجی‌کالا کاهش داده است

مقدم نیز با اشاره به کارکردهای هوش مصنوعی در دیجی‌کالا می‌گوید: «در این شرکت تیمی برای تفکر و استفاده از کارکردهای آن تشکیل شده و این مجموعه دیجی‌کالا نیز در فرایند راستی‌آزمایی‌ها و تشخیص اصالت کالاها از هوش مصنوعی استفاده می‌کند و در جست‌وجوی سایر کارکردها هستند.»

به گفته او؛ یکی از کاربردهای هوش مصنوعی برای دیجی‌کالا، تولید جعبه به‌اندازه کالا است که به کاهش هزینه‌های منجر می‌شود.

رهبان بیش‌تر از کاربردهای معمول هوش مصنوعی صحبت کرد و به پردازش متن و تغییر حالات آن به شکلی رسمی اشاره کرد. زارع‌زاده نیز ادامه داد: «پایش تماس‌ها، یکی دیگر از کاربردهای هوش مصنوعی است مورد استفاده قرار می‌گیرد. هوش مصنوعی با بررسی تماس‌ها به هر تماس پشتیبانی شده، امتیاز می‌دهد.»

ایجاد صنایع موازی برا رفع مخاطرات روندهای جدید

در ادامه محمد شکوهی دانشمند ارشد مایکروسافت و مدیر پنل عنوان کرد که در کنار این مزایا بسیاری از متخصصان نگران آینده بشریت هستند، برزگر در واکنش به این جمله گفت: «در محیط‌های آکادمی افراد زیادی با دانش کاذب روبرو شده‌اند و پرسش از چت‌جی‌پی‌تی به منبع تحقیقات آنها تبدیل شده است. نوشتن مقاله باهوش مصنوعی و اضافه‌کردن اشتباهات انسانی به آن، آینده صنایع و بازار کار را به نابودی نزدیک کرده است.»

مقدم در مخالفت در این دیدگاه توضیح داد: «در برهه‌ای از زمان استفاده از پرینتر لیزری به دلیل کمبود اطلاعات کافی ممنوع اعلام شده بود. جهان  و فناوری دائماً در تغییرند و در کنار هر صنعت، صنایعی برای رفع چالش‌ها  ایجاد شده می‌شود. نگرانی همیشه نسبت به صنایع جدید وجود دارد؛ اما نوع آموزش تغییر و روش یادگیری‌ها تغییر کرده است. شیوه‌های پیشین منسوخ شده‌اند و نگرانی باید به محتوای مباحث آموزشی معطوف باشد نه استفاده دانش‌آموزان از چت‌جی‌پی‌تی.»

 زارع‌‌زاده نیز  با تأیید صحبت‌های او ادامه داد: «وجود هوش مصنوعی و چت‌جی‌پی‌تی پایه را در اختیار انسان قرار می‌دهد و در مقابل انسان به لایه‌های بالاتر و اقدامات سطح بالاتری انجام می‌دهند. مثال آن ماشین‌حساب است. تمام ما چهار عمل اصلی را بلدیم اما دیگر زمان را برای ضرب و تقسیم‌های چندرقمی هدر نمی‌دهیم.»

به گفته او، تکنولوژی شمشیر دو لبه است و نباید به دلیل تهدید‌ها، خود را از مزایای آن محروم کنیم. زارع‌زاده معتقد است که نحوه ارزیابی‌ها در محیط آموزشی باید از داشتن پاسخ مشخص به سؤالاتی با تفسیرهای گوناگون تغییر شکل دهد تا افراد خلاق‌تری داشته باشیم.

از نگاه  رهبان، سیستم آموزشی به دو بخش تبدیل خواهد شد و برخی مراکز به دلیل مقاومت در برابر تغییر شیوه‌های ارزیابی، بی‌اعتبار خواهند شد: «مؤسسات و دانشگاه‌ها باید رویکرد ارزیابی را از حالات الزام به پاسخ مستقیم، به شکل پروژه‌هایی دربیاورند که به‌وسیله ابزار چت جی‌پی‌تی به سرانجام می‌رسد.»

زارع‌زاده بار دیگر تأکید کرد که باهوش مصنوعی  تعریف خلاقیت تغییر می‌کند، هوش مصنوعی کارهای پایه را انجام می‌دهد و افراد به سطوح بالاتر هر فعالیت متمرکز می‌شوند. مقدم در واکنش به صحبت‌های او گفت: «واژه سطح بالا و پایین در مفهوم مرتبط با تکنولوژی اشتباه است و موضوع تنها تفاوتی است که ایجاد شده است.»

برزگر در همین راستا توضیح داد که تغییر تعریف خلاقیت با پیشرفت علم تغییر می‌کند، مانند عکاسی که جایزه بهترین عکس را از آن خود کرد و سپس اعلام کرد که خودش تصویر را ثبت کرده، این مصداق خلاقیت و تغییر است که به اتفاقاً به موفقیت منجر شده است.

در ادامه پنل زارع‌زاده در پاسخ به سؤالی مبنی بر استفاده از چت‌جی‌پی‌تی برای پیش‌بینی بازار سرمایه استفاده، گفت: «این ابزار  می‌تواند راهنمای تحلیل‌های فاندامنتال باشد. درواقع سرمایه‌گذار باهوش مصنوعی می‌تواند به‌جای بررسی اطلاعات شرکت‌ها و صورت‌های مالی آنها، به اطلاعاتی تجمیع شده دسترسی داشته باشد. اما برای ارائه تحلیل تکنیکال، هوش مصنوعی هنوز به این پیشرفت نرسیده است.»

توصیه‌هایی برای علاقه‌مندان به برنامه‌نویسی در عصر هوش مصنوعی

شکوهی می‌گوید برای بسیاری از افراد این سؤال مطرح است که باوجود چت‌جی‌پی‌تی هنوز می‌توان وارد حوزه برنامه‌نویسی و یادگیری آن شد. در این راستا رهبان پیشنهاد کرد که افراد به‌جای کد زدن، چک‌کردن کدها رو یاد بگیرند و سعی کنند که با معماری آنها آشنا شوند. مقدم نیز در تأیید این پیشنهاد توضیح داد که نباید از کمبود دیتا و کدهای اشتباهی که  خروجی هوش مصنوعی است غافل شد. قطعاً  متخصصانی باید برای صحت سنجی کدها وجود داشته باشند.

چت‌جی‌پی‌تی نیز به این سؤال صحبت‌های این دو فرد را تأیید و گفته است: «چت جی پی‌تی می‌تونه به شما در تولید کد کمک کنه اما یادگیری برنامه‌نویسی هنوز مفید و ضروری هست در آینده‌ای نزدیک نقش برنامه‌نویسان همچنان مهم خواهد بود تکنولوژی‌های جدید و نوآوری‌ها نیاز به افراد متخصص در زمینه برنامه‌نویسی دارند همچنین فهم درستی از روش‌های برنامه‌نویسی و قابلیت حل مسائل با کدنویسی، مهارت‌هایی هستند که باتجربه و عملکرد در این حوزه بهبود پیدا می‌کنند. پس بهتره که برنامه‌نویسی رو در راه توسعه حرفه‌ای خود ادامه بدید.»

راه پرداخت – رسانه فناوری‌های مالی ایران

​راه پرداخت Read More 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *