به گزارش اخباربانک، سید کاظم موسوی بیان کرد: در جلسه این کمیسیون گزارش تحقیق و تفحص از بانک‌های خصوصی نهایی و برای بررسی در جلسه علنی تقدیم هیئت رئیسه مجلس می‌شود.

وی با بیان اینکه در جلسات هفته گذشته کمیسیون اقتصادی ۳ طرح تحقیق و تفحص جمع‌بندی شد، گفت: گزارش‌های مربوط به تحقیق و تفحص از پتروشیمی باختر، تحقیق و تفحص از بانک‌های خصوصی و تحقیق و تفحص از شرکت آتیه صبا در جلسه اخیر کمیسیون قرائت و جمع‌بندی شد.

 

وی تأکید کرد: رؤسای هیئت‌های مرتبط با این تحقیق و تفحص‌ها گزارشات نهایی را به اعضا ارائه کردند و مقرر شد این گزارشات ظرف چند روز آینده برای بررسی در جلسه علنی تقدیم هیئت رئیسه مجلس شود.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ابراز کرد: این گزارشات در آخرین جلسه نظارتی مجلس در هفته جاری، در دستور کار نمایندگان در جلسه علنی مجلس قرار می‌گیرد.

 

موسوی اظهار کرد: لازم است بانک مرکزی نظارت جامع‌تر و بیشتری بر عملکرد بانک‌ها داشته باشد تا بانک‌های خصوصی به تکالیف قانونی خود عمل کنند.

 

گفتنی است، طبق ماده ۲۱۲ آیین‌نامه داخلی مجلس هرگاه نماینده‌ای، تحقیق و تفحص در هر‌یک از امور کشور را لازم بداند تقاضاى خود را به‌صورت کتبی به هیئت رئیسه مجلس تسلیم می‌کند و هیئت رئیسه آن را به کمیسیون تخصصى ذی‌ربط جهت رسیدگى ارجاع می‌کند.

 

کمیسیون موظف است حداکثر ظرف دو هفته از تاریخ وصول، اطلاعاتى را که در این زمینه کسب کرده است، در اختیار متقاضى یا متقاضیان قرار دهد.

این گزارش خارج از نوبت در دستور هفته بعد مجلس قرار می‌گیرد و پس از توضیح سخنگوی کمیسیون و صحبت نماینده متقاضی تحقیق و تفحص، گزارش کمیسیون به رأى گذاشته خواهد شد.

در صورت تصویب انجام تحقیق و تفحص، موضوع به همان کمیسیون تخصصى ذی‌ربط جهت رسیدگى ارجاع می‌شود و کمیسیون موظف است در مدت بیست روز اعضای هیئت تحقیق و تفحص را که حداقل یازده و حداکثر پانزده نفر خواهند بود از بین نمایندگان تعیین و به رئیس مجلس جهت صدور ابلاغ معرفى نماید. هیئت حداکثر در مدت یک ماه پس از پایان مهلت تحقیق و تفحص، گزارش خود را به کمیسیون تسلیم می‌کند.
منبع : تسنیم

​  

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *